O czym pamiętać, zlecając prace alpinistyczne?

27.09.2022
kategorie: Aktualności, prace alpinistyczne

Krajobraz miasta powoli się zmienia, powstaje coraz więcej biurowców i nowoczesnych wieżowców, co powoduje rosnący popyt na przemysłowe usługi alpinistyczne. Kim dokładnie jest alpinista przemysłowy, jak wybrać odpowiedzialną firmę i na co zwrócić uwagę, zlecając roboty na wysokościach – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Jaka jest różnica między pracami alpinistycznymi a wysokościowymi?

Prace wysokościowe to każda czynność, która jest wykonywana co najmniej jeden metr nad ziemią. Do prac wysokościowych zalicza się wszelkie prace, które uwzględniają rusztowania, drabiny czy podnośniki. Prace alpinistyczne kwalifikują się do prac wysokościowych, jednak nie każda praca wysokościowa będzie pracą alpinistyczną.

Z usług alpinisty przemysłowego zwykle korzysta się, kiedy konwencjonalne metody, jak drabiny, rusztowania nie mogą zostać użyte.

Uprawnienia alpinisty przemysłowego

Wszystkie prace wysokościowe, alpinistyczne wymagają ścisłego przestrzegania zasad BHP, ponieważ jest to praca podwyższonego ryzyka. Alpinista przemysłowy musi zostać odpowiednio przeszkolony i zabezpieczony, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień i sprzętu, by móc wykonywać zawód alpinisty. Każdy doświadczony alpinista przemysłowy musi posiadać certyfikat IRATA, UDT i SPRAT, to one uprawniają go do wykonywania czynności w systemie linowym i budowlanym.

Co można zlecić w ramach prac alpinistycznych?

Prace na wysokości z zastosowaniem liny polegają w dużej mierze na technikach alpinistycznych i wspinaczkowych, gdzie ważna jest umiejętność i zręczność. W zakres prac z wykorzystaniem technik alpinistycznych wchodzą:

O czym jeszcze pamiętać, zlecając prace alpinistyczne?

Przy wyborze firmy alpinistycznej należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy pracownicy mają odpowiednie uprawnienia, istotny przy wyborze może być też cennik prac alpinistycznych. Zwróć uwagę, czy firma posiada certyfikaty organizacji zrzeszającej pracowników świadczących usługi prac na wysokości. Alpinista przemysłowy przede wszystkim musi mieć potwierdzenie od lekarza, że może wykonywać pracę na wysokościach, Będziesz wtedy mieć pewność, że usługi, które zlecisz firmie, zostaną wykonane rzetelnie przez doświadczone osoby.

Praca na wysokościach jest bardzo niebezpieczna, warto mieć świadomość, komu zlecasz tę pracę, wybranie odpowiedzialnej firmy to minimalizowanego ryzyka. Warto też pamiętać, że wykonanie zlecenia jest uzależnione od warunków pogodowych, według standardów IRATA pracownicy nie mogą wykonywać działalności, kiedy pada, mocno wieje lub prószy śnieg.