Kto może wykonywać usługi alpinistyczne?

31.07.2023
kategorie: Aktualności, prace alpinistyczne

W świecie prac na wysokościach profesjonalizm i bezpieczeństwo idą w parze. Usługi alpinistyczne, obejmujące szeroki zakres czynności wykonywanych na trudno dostępnych, często niebezpiecznych wysokościach, nie są zadaniem dla każdego. W niniejszym artykule omówimy, kto może, a raczej powinien wykonywać tego typu usługi.

Usługi alpinistyczne przy instalacjach elektrycznych

Monterzy instalacji elektrycznych niskoprądowych są jednymi z wielu specjalistów, którzy mogą świadczyć usługi alpinistyczne. Wiele systemów okablowań, PPOŻ czy LAN, wymaga instalacji na wysokościach wykorzystując techniki, które wchodzą w skład usług alpinistycznych, na przykład podpinanie się na linach czy praca ze zwyżki. W takich przypadkach, monterzy niskoprądowi korzystają z technik alpinistycznych, aby bezpiecznie i efektywnie zainstalować, utrzymać i naprawić te systemy. Oczywiście, aby to robić, muszą posiadać nie tylko specjalistyczne umiejętności i wiedzę z zakresu instalacji elektrycznych, ale także odpowiednie szkolenie i certyfikaty z zakresu technik alpinistycznych i bezpieczeństwa pracy na wysokościach.

Usługi alpinistyczne przy zakładaniu konstrukcji metalowych

Profesjonalni monterzy konstrukcji metalowych, znani również jako stalowcy, są kolejną grupą specjalistów, którzy często korzystają z usług alpinistycznych w swojej pracy. Prace, które wykonują, takie jak montaż, utrzymanie i demontaż konstrukcji stalowych, zwykle wymagają działania na wysokości, gdzie dostęp jest trudny lub niemożliwy za pomocą tradycyjnych metod. Techniki alpinistyczne pozwalają im na skuteczne i bezpieczne wykonywanie tych zadań, nawet w najtrudniejszych warunkach. Aby jednak mogli wykonywać swoje obowiązki na wysokości, monterzy konstrukcji metalowych muszą przeszkolić się i uzyskać certyfikaty z zakresu technik alpinistycznych, takich jak IRATA czy SPRAT.

Czyszczenie elewacji przez firmy alpinistyczne

Wysokie budynki i skomplikowane struktury architektoniczne wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, które mogą być trudne do przeprowadzenia przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki umiejętnościom alpinistycznym, czyściciele elewacji mogą bezpiecznie i efektywnie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, zapewniając skrupulatne czyszczenie i konserwację elewacji. Praca ta wykonywana jest najczęściej z platform lub w dostępie linowym. Warto wspomnieć, ze zadanie to może być szczególnie niebezpieczne, ponieważ szklane elewacje budynków nie zapewniają naturalnie prawie żadnego podparcia, a punkty przyczepne często montowane są za pomocą specjalnych przyssawek.

Jak widać, usługi alpinistyczne, wymagające specjalistycznego szkolenia i umiejętności, są niezbędne w wielu dziedzinach, takich jak montaż instalacji elektrycznych niskoprądowych, konstrukcji metalowych, czy czyszczenie elewacji. Specjaliści w tych dziedzinach, korzystając z technik alpinistycznych, są w stanie bezpiecznie i efektywnie wykonywać swoje zadania nawet na najwyższych wysokościach. Aby móc wykonywać swoją pracę, muszą oni posiadać odpowiednie certyfikaty i szkolenia, które potwierdzają ich zdolności do bezpiecznej pracy na wysokościach, a także specjalistyczną wiedzę teoretyczną i przygotowanie praktyczne.