Kto może przeprowadzić montaż konstrukcji przemysłowych?

05.05.2023
kategorie: Aktualności, uprawnienia do pracy na wysokości

Konstrukcje przemysłowe obserwowane z zewnątrz potrafią budzić podziw i respekt. Nic w tym dziwnego, bo ich budowa nie należy do prostych oraz bezpiecznych zadań. Konstruktorzy muszą wykazywać się podczas pracy pełnym skupieniem i dyscypliną, a do tego być odpowiednio wyszkoleni. Patrząc więc na rozłożyste hale oraz rusztowania, warto pamiętać, kto może przeprowadzić montaż konstrukcji przemysłowych.

Montaż konstrukcji przemysłowych z uprawnieniami UDT

Montaż konstrukcji przemysłowych najczęściej odbywa się na większych wysokościach. Oznacza to, że aby cokolwiek postawić, technicy najpierw muszą wznieść się ponad ziemię. Najczęściej wykorzystywanymi do tego celu maszynami, są dźwigi osobowe lub zwyżki.

Bezpieczny montaż i demontaż konstrukcji przemysłowych powinien być realizowany przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Jednymi z podstawowych pozwoleń technicznych, są te, które wystawia Urząd Dozoru Technicznego. To właśnie uprawnienia UDT pozwalają na montaż konstrukcji stalowych z podestów ruchomych, czyli tak zwanych zwyżek. Warto wspomnieć, że na podstawie określonych uprawnień UDT możliwe jest również konserwowanie maszyn i urządzeń, niezbędnych do montażu konstrukcji przemysłowych. Ich posiadanie może być więc kluczowe, jeśli chodzi o zachowanie ciągłości pracy.

Montaż konstrukcji przemysłowych z uprawnieniami wysokościowymi

Warto pamiętać, że montaż i demontaż konstrukcji przemysłowych często może oznaczać pracę w ciężkich warunkach i trudnym dostępie. Właśnie w takich sytuacjach niezbędne mogą się okazać uprawnienia wysokościowe. Najbardziej znanymi, są te, przyznawane po ukończeniu kursu SPRAT oraz IRATA. Ich nazwa pochodzi od dwóch najpopularniejszych międzynarodowych stowarzyszeń techników dostępu linowego, które cieszą się dobrą opinią w większości zakładów pracy na świecie.

Warto wspomnieć o różnych poziomach wyszkolenia, które dostępne są dla uczestników kursów. Przykładowo, aby uzyskać uprawnienia IRATA poziomu drugiego, należy wcześniej przejść szkolenie i zdać egzamin na poziomie pierwszym, oraz przepracować przynajmniej 12 miesięcy. Wszystko to dlatego, że niektóre przypadki montażu konstrukcji przemysłowych mogą być szczególnie niebezpieczne, a do pracy, dopuszczeni mogą zostać tylko odpowiednio doświadczeni technicy.

Dobry wzrok do montażu konstrukcji przemysłowych

Nie można zapominać, że osoba zajmująca się montażem konstrukcji stalowych na wysokościach, powinna mieć jak najlepszy wzrok. Szczególnie istotne jest to, że technik wysokościowy nie powinien mieć astygmatyzmu. Wada ta powoduje bowiem szczególne zakrzywienie obrazu, przez co osoba może mieć problem z postrzeganiem przestrzeni.

Brak lęku wysokości przy montażu konstrukcji przemysłowych

Rzeczą oczywistą, o której jednak łatwo zapomnieć, jest to, że montaż konstrukcji stalowych często może być wykonywany niesamowicie wysoko. Osoba wykonująca to zadanie nie może mieć więc lęku wysokości, ani lęku przestrzeni, ponieważ paraliż podczas pracy mógłby doprowadzić nawet do wypadku.

Zastanawiając się wiec, kto może przeprowadzić montaż konstrukcji przemysłowych, przede wszystkim powinien być to technik, który posiada odpowiednie uprawnienia UDT. Jeśli montaż konstrukcji przemysłowych wymaga pracy w dostępie linowym, specjalista powinien również legitymować się uprawnieniami wysokościowymi, na przykład IRATA lub SPRAT. Osoba pracująca na wysoko ponad ziemią powinna również mieć jak najlepszy wzrok, a szczególnie nie posiadać astygmatyzmu oraz nie mieć lęku wysokości.