Jakie środki wykorzystuje się podczas mycia elewacji?

01.03.2024
kategorie: Aktualności, mycie elewacji

Czysta elewacja nie tylko poprawia estetykę budynku, ale również przyczynia się do ochrony i przedłużenia żywotności materiałów budowlanych. Zanieczyszczenia takie jak kurz, sadza, porosty, czy pleśń, mogą z czasem uszkodzić fasadę. Aby temu zapobiec, niezbędne jest regularne mycie elewacji. A jakich środków używa się do tego celu? O tym, poniżej!

Alkaiczne środki do mycia elewacji

Alkaiczne środki do mycia elewacji to silne środki czyszczące, skuteczne w usuwaniu tłustych, oleistych zabrudzeń oraz graffiti. Środki alkaliczne doskonale sprawdzają się w przypadku fasad wykonanych z materiałów odpornych na działanie zasad, takich jak beton czy też niektóre rodzaje kamienia. Przykładem tego typu środka czyszczącego może być wodorotlenek sodu (soda kaustyczna).

Środki kwasowe do czyszczenia elewacji

Używane do usuwania trudnych zabrudzeń mineralnych, takich jak osady z twardych wód, rdza czy wykwity solne. Środki kwasowe, takie jak kwas fosforowy czy szczawiowy, są skuteczne, lecz wymagają ostrożności i są zalecane do stosowania na powierzchniach odpornych na działanie kwasów, np. na niektórych rodzajach kamienia. Powinni używać ich profesjonaliści, którzy mają wiedzę i doświadczenie w pracy z tego typu środkami czystości.

Neutralne środki do elewacji

Neutralne środki czyszczące to delikatne preparaty, które można stosować na większości powierzchni, w tym na tynkach, malowanych elewacjach czy drewnie. Są one idealne do codziennego utrzymania czystości i usuwania lekkich zabrudzeń, jak kurz czy pył.

Biobójcze preparaty

Preparaty biobójcze zawierają substancje zapobiegające wzrostowi i rozwojowi mikroorganizmów, takich jak glony, pleśń czy mchy. Są one niezbędne w przypadku elewacji narażonych na działanie wilgoci i małe nasłonecznienie. Ich stosowanie wymaga jednak przestrzegania zaleceń producenta, aby nie zaszkodzić środowisku.

Środki specjalistyczne do mycia elewacji

To grupa preparatów przeznaczona do konkretnych zastosowań, jak np. usuwanie smogu, ochrona przed graffiti czy impregnacja. Są one dostosowane do specyficznych potrzeb i rodzajów zabrudzeń, oferując skuteczność przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka uszkodzenia powierzchni.

Jak wybrać odpowiedni środek do mycia elewacji?

Decydując się na konkretny środek, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj zabrudzenia, ale również materiał, z którego wykonana jest elewacja. Bardzo ważne jest również dostosowanie metody aplikacji środka do jego właściwości – niektóre wymagają użycia sprzętu wysokociśnieniowego, inne aplikuje się ręcznie za pomocą pędzla lub szmatki.

Wybór odpowiednich środków czyszczących pozwala na skuteczną eliminację zabrudzeń przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla materiału, z którego wykonana jest fasada. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu przeczytać etykietę i zalecenia producenta, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z ekspertem.