Prace alpinistyczne w Katowicach i w innych miastach oraz miasteczkach Polski są zlecane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Wynika to z faktu, że do ich wykonania niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu oraz uprawnień pozwalających na bezpieczne i rzetelne wykonanie prac. Co warto o nich wiedzieć?
Prace alpinistyczne zostały dokładnie określone w przepisach prawa. Uznaje się za nie wszelkiego rodzaju działania, które wykonywane są na wysokości co najmniej jednego metra od ziemi lub podłogi. Prowadzone są np. na: drabinach, kominach, konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach. Podejmowane są także prace wysokościowe w dostępie linowym. Jako przykładowe działania z tego zakresu warto wymienić:
Prace na wysokościach to niezwykle niebezpieczne działania, dlatego konieczne jest wyposażenie pracowników w wysokiej klasy atestowany sprzęt alpinistyczny. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na podstawowy środek ochrony indywidualnej, czyli kaski, które wykorzystywane są nie tylko podczas prac na wysokości, ale także w czasie poruszania się m.in. po terenie budowy. Elementami zabezpieczającymi przed upadkiem z wysokości są uprzęże, podsystemy łącząco-amortyzujące oraz punkty zakotwienia. Pierwsze z nich nazywane są także szelkami. Zgodnie z normą PN-EN 361 muszą składać się z elementów, takich jak klamry regulacyjne i taśmy. Sprzęt do pracy w dostępie linowym to także: liny, amortyzatory, urządzenia samoblokujące, linki bezpieczeństwa oraz punkty zakotwienia, które pozwalają na bezpieczne i efektywne wykonywanie podejmowanych działań. Dla niektórych pracowników sprzęt do prac na wysokościach to także pas biodrowy, w którym przechowywane są wszelkie niezbędne do działania narzędzia i sprzęty.
Wysokiej jakości, atestowany zestaw do prac alpinistycznych nie wystarczy do przeprowadzenia działań w bezpieczny i efektowny sposób. Konieczne jest także, aby dopuszczeni do działań pracownicy posiadali wiedzę oraz uprawnienia pozwalające na wykonanie zadań. Wymagane jest przejście badań wysokościowych, które przeprowadzane są u laryngologa, okulisty i neurologa. Zapisane jest w nich czy dana osoba może pracować na wysokości do 3 metrów, czy także powyżej tego pułapu. Ważne są one przez 2 lata. Konieczne jest także przejście kursu alpinistycznego, a osoby, które chcą obsługiwać dźwignice, muszą odbyć kurs operatorski oraz zdać egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego. Pracownicy dopuszczeni do pracy na wysokości powinni także odbyć szkolenie BHP oraz instruktaż stanowiskowy, które pozwalają im na zapoznanie się ze specyfiką działań oraz z ryzykiem zawodowym i sposobami unikania wypadków przy pracy.