Jak przebiega profesjonalne mycie elewacji?

29.07.2021
kategorie: Aktualności, mycie elewacji

Być może nie wszyscy wiedzą o tym, że aby przywrócić blask budynkom, których elewacja nie prezentuje się najlepiej, nie trzeba wcale przeprowadzać kosztownego remontu. Lepszym i szybszym rozwiązaniem jest czyszczenie elewacji, którego podejmują się specjalistyczne firmy. Oczywiście mocno uszkodzone elewacje mogą wymagać renowacji lub generalnego remontu, jednak zanim się na to zdecydujemy, warto skontaktować się z firmą, która oceni, czy jest to konieczne. Co warto wiedzieć na temat mycia elewacji?

Jak przebiega mycie elewacji?

Czym umyć elewacje? Jakie urządzenie do mycia elewacji sprawdza się najlepiej? To pytania, na które odpowiedzi nie są jednoznaczne, gdyż każda fasada wymaga innego podejścia. Aby móc ocenić, jaki środek do mycia elewacji będzie w danym przypadku najlepszy, konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy. Jak już wspomnieliśmy, czyszczenie elewacji to zadanie dla profesjonalistów. Firmy posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie dobiorą odpowiednią technikę oraz preparat do mycia elewacji.

Pierwsze czynności, jakie należy przeprowadzić, to zapoznanie się z typem budynku oraz stanem zabrudzenia. Następnym krokiem jest dobór odpowiednich środków i technik. W niektórych przypadkach niezbędny jest karcher do mycia elewacji, jednak zdarza się, że konieczne jest dobranie delikatniejszego sposobu, który przez przypadek nie uszkodzi elewacji. Samo mycie fasady zawsze wykonuje się od góry do dołu. Rodzaje fasad, które poddaje się tego typu zabiegom to różnego rodzaju tynki, fasady szklane oraz aluminiowe.

Kto wykonuje mycie elewacji?

Tego typu prace wykonują specjalistyczne firmy, których pracownicy mają odpowiednie uprawnienia. Jeśli budynek jest wysoki, to konieczne jest zatrudnienie firmy, która oferuje usługi wysokościowe. Prace w takiej sytuacji mogą być wykonywane przy użyciu specjalnych podwyższeń, podestów, rusztowań lub lin. Szczegóły dotyczące prac wysokościowych są objaśnione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szukając firmy, która przeprowadzi tego typu prace, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany podwykonawca posiada specjalistyczne certyfikaty, takie jak IRATA, czy SPRAT. Prace na wysokościach wymagają od wykonujących je osób także konkretnych uprawnień oraz przejścia badań lekarskich.

Mycie i malowanie elewacji — cena

Ile kosztuje mycie elewacji? Tutaj też trudno podać jedną konkretną kwotę, gdyż każdy przypadek jest inny. Liczy się wielkość budynku, a więc to ile metrów kwadratowych fasady trzeba poddać czyszczeniu. Znaczenie ma także stopień oraz rodzaj zabrudzenia, gdyż od tego zależy jaki płyn do mycia elewacji będzie potrzebny. Szacuje się, ze ceny za wyczyszczenie metra kwadratowego elewacji wahają się od 15 do 32 zł. Oczywiście konieczność pomalowania fasady na nowo podnosi koszty. Trzeba jednak zauważyć, że dokładnie umyta i odpowiednio zakonserwowana elewacja zachowa atrakcyjny wygląd na dłużej.