Jak dbać o elewację budynku? Prace konserwacyjne, czyszczenie elewacji

30.11.2021
kategorie: Aktualności, mycie elewacji

Elewacja budynku jest jego wizytówką, ważną od całego otoczenia. Właśnie dlatego, warto nie tylko dobrze ją wybrać i dopasować odcieniem, wykończeniem do stylu, w jakim wybudowano nieruchomość, ale też później o nią dbać, by piękno nie przemijało. Podpowiadamy, jak czyścić elewację, jakie prace konserwacyjne są ważne.

Czyszczenie elewacji – dlaczego tak ważne?

Myli się ten, który myśli, że estetyka fasady budynku zależy tylko i wyłącznie od doboru jej wykończenia. Niezależnie od tego, co wybierze się na elewację, należy o nią zadbać. Nieważne, czym pokryje się ściany, należy nie dopuszczać do tego, by uległy one nadmiernemu zabrudzeniu. Właśnie dlatego tak ważne jest czyszczenie elewacji.

Dzięki regularnemu myciu ścian można zapobiec powstawaniu trwałych zanieczyszczeń. Ważne jest to zwłaszcza wówczas, gdy budynek znajduje się w miejscu narażonym na brud, czyli w sąsiedztwie ulic o dużym natężeniu ruchu, zakładów przemysłowych, ale i w pobliżu lasów oraz łąk.

Jak często potrzebne jest mycie elewacji? Zakłada się, że typowe ściany pokryte tynkiem powinno się czyścić przynajmniej raz na pięć lat. To pomaga nie tylko w ograniczeniu powstawania trwałych zabrudzeń, ale też w czasie mycia można przypatrzeć się z bliska fasadzie budynku. Dzięki temu można sprawdzić, czy nie pojawiają się uszkodzenia takie jak pęknięcia, odpryski – one wymagają szybkiej interwencji. To samo tyczy się nacieków na ściankach.

Jak umyć elewację?

Wiele osób decyduje się na czyszczenie elewacji karcherem. Czy takie postępowanie jest właściwe? Niestety może się zdarzyć, że się w ten sposób tylko pogorszy sytuację. Nie na każdej powierzchni można wykorzystać mycie wysokociśnieniowe. Można ją bowiem zniszczyć. Tym bardziej że do zmycia wielu zanieczyszczeń nie wystarczy woda. Często trzeba potraktować brud na elewacji profesjonalnym środkiem czyszczącym, by trwale go usunąć.

Właśnie dlatego czasami zdecydowanie lepiej jest zlecić mycie fasady profesjonalistom. Oferujemy czyszczenie elewacji Katowice, ale dojeżdżamy i w inne miejsca, aby pomóc klientom zatroszczyć się o stan ich budynków.

Prace konserwacyjne elewacji

Dbanie o elewację to nie tylko mycie, ale też jej konserwacja. Każda powłoka wymaga innego traktowania. Czyszczenie elewacji drewnianej nie będzie tylko jej umyciem. Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych. Powłoki antykorozyjne też wymagają zupełnie innego podejścia. W naszej pracy czyścimy powierzchnię nawet przy użyciu suchego lodu. Można i warto raz na kilka lat zlecić czyszczenie i malowanie elewacji. Zwłaszcza jeśli widać różnice w odcieniu.

Widać więc wyraźnie, że nie można zapominać o zadbaniu o elewację budynku. Dzięki regularnej konserwacji wykończenia ścian zewnętrznych można przedłużyć dobry wygląd fasady. Mycie elewacji i czyszczenie jej z brudu jest tak samo ważne, jak inne prace porządkowe wokół budynku. Dzisiaj, gdy możliwe jest zlecenie tego typu prac profesjonalistom, warto zadbać o regularność, aby cieszyć się dobrą prezencją domu czy innej nieruchomości przez wiele, wiele lat.