Gdzie wykorzystuje się techniki alpinistyczne?

31.01.2023
kategorie: Aktualności, prace alpinistyczne

Techniki alpinistyczne są szeroko wykorzystywane podczas wykonywania specjalistycznych zleceń. Jeśli interesuje Cię ta tematyka i chcesz dowiedzieć się, gdzie konkretnie się je wykorzystuje, czytaj dalej!

Czym są techniki alpinistyczne?

Techniki alpinistyczne wykorzystywane są w pracach wysokościowych, które wykonywane są w powieszeniu lub podparciu. Wywodzą się one z technik wspinaczkowych oraz jaskiniowych, a wraz z niezbędnym sprzętem, wiedzą oraz umiejętnościami pozwalają na bezpiecznie wykonywanie swoich obowiązków.

Prace wysokościowe alpinistyczne znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie ma to uzasadnienie ekonomiczne oraz logiczne. W pracach tych wykorzystywane są alpinistyczne techniki linowe takie jak: budowanie stanowisk, podchodzenia na linie czy wykonywania zjazdu. Warto mieć na uwadze, że prace alpinistyczne należą do tych najniebezpieczniejszych i wykonywanie tego zawodu wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz siły. Pracuje się na dużych wysokościach, a ponadto jest się narażonym na czynniki zewnętrzne, takie jak np. niekorzystne warunki atmosferyczne.

Gdzie wykorzystuje się techniki alpinistyczne?

Zastosowanie technik alpinistycznych jest niezwykle szerokie, a zapotrzebowanie na usługi alpinistyczne stale rośnie, dzięki czemu zawód ten ciągle się rozwija. Zawodowi wspinacze alpinistyczni potrzebni są nie tylko na budowach, ale również do mycia i czyszczenia okien czy fasad wysokich budynków, do naprawy dachów czy podczas montowania wielkoformatowych reklam.

Prace alpinistyczne są niezbędne, by profesjonalnie i bezpiecznie wykonywać czynności, których nie jest się w stanie zrobić samemu, bez sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy. Przykładami prac wykonywanych technikami alpinistycznymi w Katowicach są:

Kto korzysta z usług alpinistycznych?

Z wiedzy i umiejętności alpinistów przemysłowych korzystają przeróżne zakłady oraz przedsiębiorstwa. Najczęściej są to zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy biurowców, przedsiębiorstwa reklamowe czy właściciele wysokich konstrukcji, które wymagają renowacji lub naprawy. Oprócz tego, z usług profesjonalistów korzystają także osoby prywatne, potrzebujące pomocy związanej z naprawą dachu czy elewacji swojego domu. Warto również zaznaczyć, że techniki alpinistyczne w Katowicach i okolicach wykorzystywane są także do wycinki drzew, szczególnie tych, do których dostęp jest utrudniony czy w miejskich zabudowach. A z racji sporego zalesienia Śląska, takich zleceń nie brakuje.