Czym można czyścić elewację? Lista narzędzi do czyszczenia elewacji

25.01.2023
kategorie: Aktualności, mycie elewacji

Elewację budynku powinno się regularnie czyścić, wiele z nas zajmuje się tym zadaniem raz na kilka lat, wtedy zwykle potrzeba specjalistów od mycia fasad, którzy pozbywają się brudu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Podpowiemy wam, jak można wyczyścić elewację i jakich narzędzi do tego potrzeba – niektóre z nich dostępne są tylko do profesjonalistów.

1. Szczotka do czyszczenia elewacji

Szczotka do sprzątania jest bardzo przydatna podczas mycia ścian budynku, a odrobina preparatu do czyszczenia elewacji i woda pozwolą za jej pomocą zmyć mało uciążliwe zabrudzenia ze ściany budynku. Mycie za pomocą szczotki to dobry sposób na regularną pielęgnację domu, ponieważ raczej nie poradzi sobie z poważniejszymi zabrudzeniami, w szczególności przy ścianie w typie baranka. Warto jednak pamiętać, że ścian z tynków mineralnych nie wolno szorować, może to prowadzić do uszkodzenia, w ich przypadku można stosować tylko wodę.

2. Myjka ciśnieniowa do czyszczenia elewacji

Specjaliści najczęściej czyszczą elewację karcherem, myjką ciśnieniową. To urządzenie, które wypuszcza wodę z dyszy pod dużym ciśnieniem, korzystają z niego fachowcy przy myciu fasad, ale także przy usuwaniu graffiti, ponieważ strumień wody z łatwością rozbija cząsteczki brudu. Myjkę ciśnieniową można zakupić w sklepie do użytku domowego, ta jednak będzie miała mniejszą moc niż sprzęt, którym posługują się doświadczeni fachowcy.

3. Gąbka do mycia ścian

Gąbką również można ściągnąć zabrudzenia, jednak sprawdzi się to raczej przy gładkich ścianach, które nie są zbyt zabrudzone. Można też pomyśleć o zastosowaniu magicznej gąbki, która dzięki swojej strukturze wchłania brud i to bez użycia płynu do czyszczenia elewacji.

4. Myjka parowa do mycia ścian

Alternatywą dla myjki ciśnieniowej może być myjka parowa, to uniwersalne urządzenie do sprzątania, często można nim umyć podłogi, okna czy trudno dostępne miejsca. Szeroki wybór końcówek pozwala także wyczyścić elewację za pomocą myjki parowej.

5. Piankownica, opryskiwacz

W domowych warunkach warto mieć także opryskiwacz ogrodowy z pompką lub specjalną piankownicę, dzięki temu możemy dokładnie nałożyć środek do czyszczenia elewacji. Spryskiwacz przyda się także, jeśli walczymy z pleśnią, wtedy należy przeprowadzić dezynfekcję, równomierne nałożenie środka grzybobójczego jest bardzo ważne w tym przypadku, jeśli nie chcemy nawrotu pleśni.

Wyżej wymieniona lista narzędzi do czyszczenia elewacji może być pomocna dla osób, które zdecydowały się na samodzielne mycie ścian domu. W przypadku trudniejszych zabrudzeń kontakt ze specjalistami może być konieczny, a to dlatego, że używają oni nowoczesnych technologii oczyszczania elewacji. W przypadku trudnych zabrudzeń korzysta się suchego lodu, który wchodzi w reakcję chemiczną z brudem.

Czyszczenie elewacji suchym lodem musi być wykonywane przez wyszkolonych specjalistów w odzieży ochronnej, ponieważ niewłaściwe stosowanie tego typu narzędzi może być niebezpieczne.