Co uznaje się za prace wysokościowe?

04.11.2022
kategorie: Aktualności, prace alpinistyczne, uprawnienia do pracy na wysokości

Prace wysokościowe uznawane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia pracownika. Przyjmuje się za nie ogół czynności podejmowanych na powierzchniach znajdujących się minimum metr nad ziemią albo podłogą.

Czym są specjalistyczne prace wysokościowe?

Dzięki wykorzystaniu technik linowych prace wysokościowe mogą się odbywać bez udziału podnośników lub rusztowań. Pozwala to na skrócenie czasu realizacji zadania, a przy okazji brak ingerencji w infrastrukturę, nie zakłóca się swobodnego funkcjonowania obiektu. Jest to więc popularna metoda, dzięki której na wykonanie skomplikowanych zadań, nie trzeba przeznaczać dużo czasu.

Do specjalistycznych prac wysokościowych można zaliczyć między innymi:

Pracami wysokościowymi alpinistycznymi zajmują się wyspecjalizowane firmy, których pracownicy mogą wylegitymować się niezbędnymi uprawnieniami.> Ponadto bardzo ważne jest również posiadanie odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wyobraźni.

Jakie uprawnienia są niezbędne do prac wysokościowych, alpinistycznych?

Specjalistyczne prace wysokościowe są niebezpiecznym zajęciem, dlatego tak ważne jest, żeby przykładać ogromną wagę do posiadania odpowiednich uprawnień oraz przestrzegania BHP. Osoby zajmujące się tego typu działalnością, nie tylko powinny być odpowiednio przeszkolone, ale również regularnie tę wiedzę powinny odświeżać.

Uprawnienia, które umożliwiają podjęcie pracy wysokościowej to:

Nie można także zajmować się pracami wysokościowymi, jeśli nie przejdzie się pozytywnie właściwych badań lekarskich, które uwzględniają specyfikę wykonywanej pracy. Muszą one także być regularnie powtarzane.

Jakie prace wysokościowe wykonuje się na Śląsku?

Na Śląsku nie brakuje miejsc, w których wykorzystuje się firmy oferujące techniki alpinistyczne w pracach wysokościowych. W związku ze stałym rozwojem regionu montaż, demontaż konstrukcji, wykonywany jest bardzo często, dlatego na wagę złota są firmy posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Co więcej, z racji sporego zalesienia terenu, bardzo często na Śląsku prowadzi się również prace związane z wycinką drzew, również tych, w miejskich zabudowach oraz trudniej dostępnych miejscach. Oprócz tego firmy zajmujące się pracami wysokościowymi na Śląsku oferują również czyszczenie, mycie elewacji, np. popularnych kamienic.

Jak widać, specjalistyczne prace wysokościowe wymagają posiadania odpowiednich umiejętności i ukończenia szkoleń. Dzięki temu ma się pewność, że pracownik zna w odpowiednim stopniu techniki alpinistyczne i jest w stanie się nimi sprawnie posługiwać w sposób bezpieczny i zgodny z zasadami BHP.