Co rozbieramy…, czyli o demontażu konstrukcji

19.10.2021
kategorie: Aktualności, montaż i demontaż konstrukcji

Może wydawać się, że prace rozbiórkowe oraz demontażowe są bardzo łatwe do wykonania. Należy jednak podkreślić, że do ich przeprowadzenia konieczne są nie tylko odpowiednie sprzęty i urządzenia, ale także wiedza oraz doświadczenie. Przemyślane prowadzenie prac pozwoli na szybkie i bezpieczne wykonanie rozbiórek. Sprawdź, co i w jaki sposób możemy zdemontować.

Kto może przeprowadzić demontaż konstrukcji?

Demontaż konstrukcji jest procedurą, której celem jest usunięcie części lub całości obiektu budowlanego posadowionego na danym terenie. Do jego wykonania konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Ponadto od wykonawcy wymaga się prowadzenia Dziennika rozbiórki. Zazwyczaj przeprowadza się demontaż konstrukcji stalowych oraz betonowych. Wykonywana może być także rozbiórka konstrukcji drewnianych.
Demontaż konstrukcji to zadanie dla profesjonalistów. Jak wspomniano wcześniej, działania związane z nim wymagają wiedzy oraz doświadczenia. Dzięki temu prace wykonane będą sprawnie oraz bezpiecznie. Warto zaznaczyć, że rozbiórka przeprowadzana jest etapami. Konieczne jest rzetelne zaplanowanie poszczególnych, kolejnych kroków, tak aby demontaż nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, jak i osób postronnych. Ponadto firmy, których specjalizacją są prace wysokościowe oraz rozbiórkowe posiadają sprzęt pozwalający na precyzyjne i szybkie wykonanie prac. Poszukując firmy, która ma zająć się demontażem określonej konstrukcji, warto zadbać, aby jej pracownicy posiadali nie tylko doświadczenie, ale także kwalifikacje, które umożliwią im bezbłędne wykonywanie niezbędnych do rozbiórki zadań. Biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje związane z koniecznością uzyskania zgody na rozbiórkę, warto zdecydować się na przedsiębiorstwo, które załatwi wszelkie urzędowe formalności. Ogromnym plusem tego typu ekipy jest także oferowane uporządkowanie terenu porozbiórkowego oraz wywoź pozostałości do odpowiednich punktów.

Demontaż konstrukcji stalowych – jak wyglądają prace?

Demontaż konstrukcji stalowej to jedna z najczęściej wykonywanych przez naszą firmę prac. Dotyczyć może m.in. wszelkiego rodzaju hal, sklepów wielkopowierzchniowych, kolumn, wiatraków, wiaduktów, mostów. Pierwszym krokiem prac rozbiórkowych jest przygotowanie szczegółowego harmonogramu oraz projektu prac. Konieczne jest także wyodrębnienie oraz zabezpieczenie terenu, na którym przeprowadzane będą działania. Kolejnym etapem jest przygotowanie obiektu do rozbiórki, czyli odłączenie go od sieci energii elektrycznej oraz innych mediów i zdemontowanie instalacji. Następnie ściągane są obudowy ścian. Właściwą rozbiórkę rozpoczyna demontaż konstrukcji dachu.  Na dalszych etapach demontażowi podlegają konstrukcje nośne obiektu, czyli odpowiedzialne za utrzymanie w pionie budowli, wraz z ich wzmocnieniami. Prace przeprowadza się stopniowo w dół, z dbałością o zachowanie stabilności pozostałych części obiektu. Możliwe jest zarówno rozkręcanie, jak i rozcinanie konstrukcji. Metoda, jak i wykorzystywane maszyny i urządzenia dopasowywane są do sposobu montażu konstrukcji stalowej oraz dostępności jej elementów. Podczas rozbiórki budowli stalowych konieczne jest także usunięcie posadzek oraz fundamentów. Po zdemontowaniu wszystkich elementów są one wywożone do odpowiednich punktów. Należy także w miejsce po obiekcie przywieźć piasek lub ziemię w celu wyrównania powierzchni.

Jak przebiega rozbiórka domu?

Rozbiórka konstrukcji żelbetowych oraz drewnianych będących obiektami mieszkalnymi przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku konstrukcji stalowych – konieczne jest uzyskanie zezwolenia na przeprowadzenie określonych prac, a także sporządzenie harmonogramu oraz planu robót. Zgodnie z prawem budowlanym wymagane jest także oznaczenie terenu, na którym wykonywane będą prace oraz specjalne wyszczególnienie stref niebezpiecznych. Ze względu na zróżnicowaną konstrukcję obiektów stalowych, jak i mieszkalnych, podczas demontażu wykonywane są inne prace. Pierwszym krokiem jest usunięcie okien i drzwi, a także odłączenie budynku od sieci przesyłowych i rozbiórka ich infrastruktury. Następnie demontuje się stalowe elementy konstrukcyjne budynku. Gdy ich nie ma, można przystąpić do demontażu dachu. Kolejnym krokiem jest wyburzanie ścian działowych, a później nośnych. Gdy do domu przynależała piwnica, również się ją demontuje. Pozostały po niej otwór należy obowiązkowo zasypać, wyrównać do powierzchni gruntu. Zgodnie z przepisami prawa, podobnie jak w przypadku konstrukcji stalowych, konieczne jest uprzątnięcie miejsca przeprowadzonych prac.