Montaż instalacji elektrycznych niskoprądowych – jakie uprawnienia są potrzebne?

24.11.2021
kategorie: Aktualności

Dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie bez elektryczności. Otacza nas praktycznie całą dobę, znacząco ułatwiając życie. Mimo że korzystanie z niej jest łatwe, montaż wymaga szerokiej wiedzy oraz odpowiednich uprawnień. Jakie są potrzebne, by móc zawodowo zajmować się instalacjami elektrycznymi niskoprądowymi?

Czym są instalacje elektryczne niskoprądowe?

Instalacja elektryczna to system połączonych ze sobą przewodów oraz sprzętów elektroinstalacyjnych, które pozwalają na bezpieczny i niezakłócony przepływ prądu. Specyficznym rodzajem tego typu układów są niskoprądowe instalacje elektryczne. Pozwalają na stworzenie odrębnego źródła zasilania dla najważniejszych urządzeń w przedsiębiorstwie lub domu. Co ważne ich napięcie maksymalne to 1 kV dla prądu zmiennego oraz 1,5 kV dla stałego. Zaliczamy do nich np.: systemy sygnalizacji pożarowej budynku, rejestratory czasu pracy, systemy alarmowe czy dźwiękowe systemy ostrzegawcze.

Jakie uprawnienia na instalacje elektryczne są potrzebne?

Domowe instalacje elektryczne, jak i przemysłowe nie mogą być instalowane przez laików. Aby móc w pełni bezpiecznie oraz rzetelnie wykonywać pracę konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. Te najbardziej znane nazywane są SEP od nazwy organizatora – Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Przydatne są nie tylko dla osób, które szukają zatrudniania w branży elektrycznej, ale i do domowych napraw drobnych usterek. Pozwalają na eksploatację sieci (E) lub ich dozór (D). Uprawnienia SEP dzielą się na 3 grupy:

Przed przystąpieniem do egzaminu SEP G1 dla elektryków należy wziąć udział w kursie, na którym przekazywane są wszelkie niezbędne informacje pozwalające na wykonywanie zawodu elektryka. Organizowane są one stacjonarnie oraz za pośrednictwem internetu. Wymagania dla osób, które chcą zdawać egzaminy, są niewielkie – należy być pełnoletnim i mieć wykształcenie minimum podstawowe. Warto zaznaczyć, że uprawnienia ważne są przez 5 lat, po tym czasie należy je odnowić.

Dodatkowo na wykonanie instalacji elektrycznych mogą zezwalać uprawnienia budowlane wydane przez PNB, wpis do rejestru centralnego oraz na listę członków Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Co jeszcze musi mieć fachowiec montujący instalacje elektryczne?

Elektryk to niezwykle wymagająca oraz odpowiedzialna praca. Do wykonywania prac potrzebne są nie tylko rozległa wiedza i uprawnienia, ale także doświadczenie, które najlepiej zdobyć w firmie zatrudniającej fachowców działających w branży od dłuższego czasu. Pracodawcy bardzo często wymagają minimum wykształcenia średniego technicznego elektrycznego oraz prawa jazdy kategorii B. Nie mniej ważny jest zestaw cech charakteru, którymi powinien wyróżniać się elektryk. Zalicza się do nich głównie: dokładność, odporność na pracę pod presją czasu oraz stresu, spostrzegawczość, umiejętności analitycznego myślenia oraz pracy w grupie.

Elementami niezbędnymi do wykonywania prac są również odpowiednie narzędzia. Należą do nich m.in. szczypce i wkrętaki izolowane, a także ściągacz izolacji. Niezwykle potrzebne są także: próbnik elektryczny, wkrętaki elektryczne, obcinaki do kabli oraz taśma izolacyjna.