Kiedy zalecane jest czyszczenie elewacji? Jak często czyścić elewację budynku?

20.07.2022
kategorie: Aktualności, mycie elewacji

Elewacja budynku, jego fasada to swojego rodzaju wizytówka całego domu, jak i jego gospodarzy. Konieczne jest więc aby była zadbana — nie wystarczy, aby była prawidłowo wykonana i dobrej jakości. Niezbędne jest także czyszczenie elewacji, by odświeżyć jej wygląd. Kiedy jest to zalecane, jak często przeprowadzać prace, lepiej zrobić to samodzielnie czy z pomocą ekipy?

Kiedy zalecane jest czyszczenie elewacji?

Proces regularnego czyszczenia elewacji jest kluczowy nie tylko do zachowania jej nienagannego wyglądu, ale także skontrolowania jej stanu, czy pod warstwą zabrudzeń nie znajdują się uszkodzenia, które wymagają natychmiastowej naprawy. Czyszczenie fasady zazwyczaj przeprowadzane jest wiosną oraz latem. Wynika to z faktu, że wymaga ściśle określonych warunków, które pozwalają na wyschnięcie ścian w stosunkowo krótkim czasie.

Jak często przeprowadzać czyszczenie elewacji z glonów i innych zabrudzeń?

Podczas czyszczenia elewacji drewnianej, ceglanej, klinkierowej lub otynkowanej usuwane są z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia, przede wszystkim kurz i brud, a także glony porosty i mchy. Zazwyczaj zaleca się mycie fasady budynku raz w roku. To w wielu przypadkach optymalny czas. Należy jednak zaznaczyć, że warto zdecydować się na takie prace częściej, gdy elewacja wymaga tego wizualnie. Za tempo gromadzenia się zabrudzeń odpowiada kilka zróżnicowanych czynników. Wśród nich wyróżnić należy głównie lokalizację budynku, poziom wilgotności otoczenia oraz rodzaj wykończenia fasady.

Czyszczenie elewacji — samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Zastanawiając się nad tym, kiedy zalecane jest czyszczenie elewacji i jak często to robić wiele osób z pewnością będzie także rozważać jak działać — samodzielnie czy z pomocą wykwalifikowanych specjalistów. Istnieje kilka metod mycia fasad: czyszczenie elewacji karcherem, czyli myjką ciśnieniową, wodą, z użyciem środków chemicznych, a także piaskowanie elewacji. W wielu przypadkach bardziej skuteczne działania są te prowadzone przez specjalistyczne firmy, ponieważ posiadają oni wiedzę i doświadczenie, które pozwalają na usunięcie zabrudzeń w najlepszy możliwy sposób. Istnieją zróżnicowane sposoby na czyszczenie elewacji ceglanej, tynkowanej, klinkierowej czy innego typu. Odpowiednie dopasowanie metody pozwala na bezpieczne prowadzenie prac, z uniknięciem uszkodzenia fasady, jak i pogłębienia wcześniej powstałych zabrudzeń. Pomoc specjalistów bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku trudnego brudu, do którego konieczne jest użycia specjalistycznych środków — mogą one być trudno dostępne lub bardzo drogie, a często konieczna jest tylko niewielka ilość do umycia całego budynku. Oprócz czyszczenia elewacji specjaliści mogą także przeprowadzić impregnację umytych ścian, dzięki czemu będą one zabezpieczone przed szybkim powstawaniem zabrudzeń. W tym przypadku także, aby efekt był zadowalający, konieczne jest przeprowadzenie tego w sposób profesjonalny, przy użyciu odpowiednio dobranych do typu elewacji środków.