Co obejmują prace wysokościowe alpinistyczne?

28.10.2021
kategorie: Aktualności, prace alpinistyczne

Prace wysokościowe kojarzą się większości z nas z myciem okien wieżowców, czyszczeniem elewacji bardzo wysokich budynków czy instalowaniem znajdujących się na dużych wysokościach reklam. Oczywiście wszystkie te prace zaliczają się do usług alpinistycznych, jednak ich faktyczny zakres jest znacznie szerszy. Czym jeszcze mogą być prace alpinistyczne? Kto może je wykonywać? Czy alpinizm przemysłowy i dostęp linowy to to samo?

Prace wysokościowe – co to?

Prace wysokościowe alpinistyczne to prace, które wykonywane są na wysokości co najmniej jednego metra od ziemi lub podłogi. Dla wielu osób może to być zaskakujące, ale wykonując prace wysokościowe, nie zawsze trzeba się wspinać na wieżowce. Na usługi alpinistyczne znaczne zapotrzebowanie jest przede wszystkim w dużych miastach, ale nie tylko, gdyż zaliczamy do nich również czynności wykonywane na rusztowaniach, dachach, słupach reklamowych, drabinach, czy innych budowlach, które mogą znajdować się praktycznie wszędzie.

Prace alpinistyczne uważane są za dosyć niebezpieczny zawód, dlatego wykonywać mogą je jedynie osoby o odpowiednich kwalifikacjach i uprawnieniach. Chcąc poznać szczegóły dotyczące prac wysokościowych z punktu widzenia prawa, należy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przykładowe działania z zakresu prac alpinistycznych, to:

Kto może wykonywać prace wysokościowe?

Prace alpinistyczne należą do zajęć niebezpiecznych, w których groźba wypadku skutkującego utratą życia lub zdrowia jest bardzo realna. W związku z tym każda osoba, która chce spróbować swoich sił w tym zawodzie, musi przejść odpowiednie szkolenie oraz kurs alpinisty przemysłowego. Niezbędne jest również wykonanie specjalnych badań i uzyskanie pozytywnej opinii lekarskiej. Wśród zawodów, które niejednokrotnie mają związek z pracami wysokościowymi, można wymienić monterów, budowlańców, czy pracowników platform wiertniczych.

Prace alpinistyczne to ciekawa propozycja dla osób, które interesują się wspinaczką i nieobce są im liny, zabezpieczenia i duże wysokości. Mając doświadczenie we wspinaczce, łatwiej jest poradzić sobie w tego typu pracy. Przede wszystkim osoby, które to lubią, lepiej radzą sobie ze stresem, potrafią zachować chłodny umysł, a także potrafią posługiwać się węzłami i innymi niezbędnymi akcesoriami.

Czy alpinizm przemysłowy i dostęp linowy to to samo?

Dostęp linowy oznacza, że w danym miejscu nie ma możliwości wykonania pracy w inny sposób, niż za pomocą lin i uprzęży, na których zawieszeni są pracownicy. Jest to zatem tożsame z alpinizmem przemysłowym. Najczęściej takie zlecenia zdarzają się, jak już wspomnieliśmy, w dużych miastach, w związku z czym znacznym zainteresowaniem cieszą prace wysokościowe Śląsk, czy w Warszawie.